piątek, 27 listopada 2015

Nieśmiałość. Zapomnieć języka w gębie. Jak z tym walczyć?

Przy tablicy zasycha Ci w gardle, znika wiersz, który umiałeś/aś na pamięć. Na samą myśl że będziesz pytany/a , pocą Ci się ręce. Każde pytanie nauczyciela to przerażający egzamin. Jesteś przygotowany/a świetnie znasz temat, który omawiany był na lekcji. Nagle nauczyciel wywołuje twoje nazwisko, wstajesz do odpowiedzi i... kompletna pustka w głowie. Znasz to uczucie? Możliwie że jesteś nieśmiały/a.
Tak szczerze to uważam się za osobę raczej śmiałą i otwartą na ludzi. Lecz, nie zawsze taka byłam. Jak byłam mniejsza, chowałam się przed obcymi za mamusiną spódnicą, a na pytanie o imię odpowiadałam wstydliwym szeptem. To zmieniło się dopiero po czasie ok. 4 klasa podstawówki. Hej, kto powiedział że ludzie dzielą się na nieśmiałych i śmiałych? To że jesteś wstydliwa to nie znaczy, że nie możesz być pewna siebie.
Pewnie czujemy się w takich sytuacjach, które nam są znane, wiadome i możemy je przewidzieć. Natomiast nie czujemy się komfortowo w sytuacjach, po których nie wiemy czego się spodziewać. Nasza wyobraźnia kreuje nam w głowie niestworzone historie, z których pewnie 90% się nie wydarzy. Dajmy taki przykład. Pierwszy raz idziesz do restauracji z koleżankami. Nie wiesz jak tam będzie. A co jeśli będę musiała rozmawiać z kelnerem? A co jeśli się potknę i cała restauracja będzie się ze mnie śmiać? A co jeśli... Wyluzuj.

Jak z tym walczyć? Dam ci kilka cennych porad.

 • Zapisz się na zajęcia teatralne, zajęcia z relaksacji, z dykcji,
 • W gronie rodzinnym odbieraj telefon, otwieraj drzwi gościom, zacznij rozmowę z ponurym wujkiem, którego się trochę boisz,
 • Pomyśl o opiece nad dziećmi. Nauczy Cię to mówić z pewnością siebie i z autorytetem!
Zdaję sobie sprawę, że to dla osoby nieśmiałej ogromny krok. Ja proponuje robić małe kroczki. Będzie ci łatwiej. To tyle na dzisiaj. Cześć i pa :)

snap: nasiazbuszu
insta: natazbuszu
ask: natazbuszu


6 komentarzy:

 1. Ja ogólnie nie mam problemów z nieśmiałością, ale dużą pewność siebie dają mi zajęcia taneczne, na których się otwieram :) Super rady!

  Natasiak.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja raczej nie mam problemów z nieśmiałością, często muszę wyręczać moje koleżanki, które z tym mają problem. :)
  m-artyna.blogspot.com-KLIK!

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny wpis! Zajęcia teatralne to najlepsze rozwiązanie dla osób nieśmiałych, które otwarcie mogę każdemu polecić :)

  Pozdrawiam ♥,
  yudemere

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja raczej jestem osobą pewną siebie, chociaż czasami brakuje mi tej pewności.. Jestem tak na krawędzi :)

  rilseee.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń